Stoły do jadalni – jakie wybierać?

Dokonując wyboru stołu do jadalni, warto przeanalizować kilka ważnych elementów takich jak to gdzie będzie go ustawimy, jaki powinien mieć kształt i wielkość oraz jakie krzesła ustawimy wokół niego. Te najistotniejsze elementy warto dobrze przemyśleć, bo stół w jadalni to jeden z najważniejszych mebli w mieszkaniu. Niejednokrotnie obok funkcji podstawowej czyli spożywanie posiłków, pełni również rolę miejsca spotkań rodzinnych i towarzyskich, jak również często jest miejscem pracy czy zabawy dzieci.

Wielkość stołu powinna być dostosowana do wielkości i aranżacji pomieszczenia, w którym będzie stał oraz do ilości osób, które będą z niego codziennie korzystały. Aby każdy przy stole miał swobodę jedzenia, powinien posiadać przestrzeń ok. 40 cm szerokości i 60 cm długości. Na środku powinien być wydzielony pas co najmniej 20 cm, na serwowanie potraw. Kształt tak naprawdę zależy od naszych preferencji. Najbardziej praktyczne są stoły okrągłe i owalne, gdyż dają większe możliwości rozlokowania gości. Niezależnie od tego jaki kształt stołu wybierzemy, najważniejsze jest znalezienie takiego miejsca, aby zapewnić do niego funkcjonalny dostęp, tak aby można było w wygodny sposób podawać potrawy a goście mieli swobodę zasiadania i wstawania od niego.

Wokół stołu powinno być zostawione ok. 110 cm na możliwość swobodnego korzystania i odstawiania krzeseł, które powinny być dobrane wizualnie do wyglądu stołu, ale przede wszystkim wygodne i praktyczne. Siedzisko krzesła powinno znajdować się poniżej 30 cm od blatu stołu.